LowCost

Lowcost cestování? To je moje! Cestovat levně a přitom zažít parádní dobrodružství je možný, jen je třeba vědět, jak na to. Po letech stopování, spánku pod hvězdami a kouzlení s rozpočtem jsem nasbíral pár osvědčených tipů, jak procestovat svět za pár kaček. Pojďme na to!

1. Stopování

Můj nejoblíbenější způsob dopravy! Když máte dobrý úsměv a slušně poprosíte, odvezou vás kamkoliv. Nejde jen o ušetřené peníze, ale taky o to, že potkáte neskutečné lidi a dostanete se na místa, kam byste jinak nejeli. Často říkám, že stopování je o dobrodružství, ne o cíli.

2. Spaní zadarmo

Když stopem dojedeš někam do pryč, ještě musíš někde přespat. Moje oblíbené jsou:

  • CouchsurfingTady je můj profil, zkus to! Můžeš spát zadarmo u místních a ještě poznat super lidi.
  • Hammock a spacák – Spaní v přírodě, pod hvězdami? Jasně! Divoké kempování je v některých zemích legální (třeba ve Skandinávii), jinde se dá vždycky najít koutek mimo civilizaci.
  • Housesitting – Postaráš se o něčí dům nebo mazlíčky a na oplátku bydlíš zdarma. Zkuste třeba Trusted Housesitters.

3. Lowcost letenky

Nebudu lhát, občas se prostě letět musí. Ale! Levné letenky jsou reálný, pokud umíš hledat. Využívej Skyscanner nebo Google Flights, buď flexibilní s daty, a hlavně, neboj se letět s přestupem – často ušetříš balík! A pak tu jsou Ryanair a další nízkonákladovky, kde si ale musíš dát pozor na příplatky za zavazadla.

4. Jídlo na cestách

Netřeba se cítit provinile, když si občas koupíš něco v obchodě a hodíš to do batohu. Já se občas stavuju i v supermarketech na místní speciality, které vyjdou levněji než turistické pasti. A když máš možnost, vař si sám – v hostelech, u couchsurferů nebo na vařiči u stanu.

5. Dobrovolničení

Pokud máš čas a chceš zažít něco víc, zkus dobrovolničení. Nejen že máš ubytko a jídlo zadarmo, ale ještě uděláš něco dobrého. Mrkni na HelpX nebo Workaway. Můžeš třeba pracovat na farmě nebo pomáhat v hostelu, to všechno výměnou za bydlení a stravu.

6. MHD a chození pěšky

Vždycky se ptej na místní dopravu, která je levnější než taxíky. A když to jde, choď pěšky! Nohy tě nic nestojí a uvidíš místa, která bys jinak jen prosvištěl v autobuse.

7. Vstupy zdarma

Všude se dá najít něco zadarmo. Muzea mají občas volný vstup jeden den v týdnu, parky jsou vždycky zadarmo a často je skvělé jen procházet se po městě. Všechno nemusí stát peníze, někdy stačí jen oči a otevřená mysl.

8. Lokální aplikace a slevy

Stáhni si lokální aplikace, kde můžeš sledovat slevy, třeba na dopravu, ubytko nebo atrakce. V některých zemích mají slevy pro studenty nebo víkendové akce, které ti pomůžou ušetřit. XE Currency ti zas pomůže, abys nepřeplatil na kurzu.

Další tipy:

Tak tedy: cestovat low-cost znamená poznat a zažít co nejvíce za co nejméně peněz. Velcí low-cost cestovatelé se nezaměřují na poznávání nejznámějších monumentů jednotlivých zemí, jako může být například Tádž Mahal v Indii nebo Eiffelova věž ve Francii, ale spíše na poznávání místních lidí a kultury samotné.

„Když jsem zakládal LowCost Race, chtěl jsem lidi naučit, že peníze nejsou jediné platidlo. Chtěl jsem jim dát zážitek, který je přiblíží k lidem. A chtěl jsem, aby poznali sami sebe a svět okolo.“ Miky Škoda – zakladatel LowCost Race a X-Challenge

Nejde o to, kolik ušetříš, ale o to, co za sebou zanecháš. Nejde o to vyhrát nad ostatními, ale sám nad sebou.